Jankovsko-dubenská “Benfika” vstoupí do jara s novým trenérem Martinem Kročákem

Zimní příprava jankovsko-dubenské “Benfiky” míří do finiše. Aktuálně sedmý tým českobudějovického okresního přeboru o víkendu odehraje generálku s Dolním Dvořištěm a příští týden domácím soubojem s druhou Zliví vstoupí do jarních odvet. U týmu došlo v zimě k velké změně. Role nového hlavního kouče se ujal čtyřiatřicetiletý Martin Kročák. Je nám ctí, že vám můžeme nového lodivoda jankovské rezervy blíže představit, zároveň jsme ho hned požádali o pár slov ohledně probíhající zimní přípravy a blížícími se cíli pro jarní část sezóny…

Ahoj Martine, vítej v SKJ. Na úvod se nám, prosím, trochu představ

“Jmenuji se Martin Kročák, je mi 34 let a současně bydlím v Jankově. Mám tři děti a přítelkyni Nikču. Celou svou fotbalovou kariéru jsem strávil v TJ Tatran Lomnice nad Lužnicí, odkud také pocházím. Aktivně jsem přestal hrát po nástupu do svého dosavadního zaměstnání, kdy mi pracovní vytížení neumožnilo dále pokračovat v hraní. Snažím se být stále sportovně aktivní a to hlavně díky dětem, které se snažím vést ke všestrannosti. Rád se věnuji zahradě, rodině, ale většina mého času se točí okolo fotbalu. Posledních 6 let jsem trénoval dubenskou mládež, kdy většina dětí, co u mě trénovala, momentálně hraje v budějovických týmech jako třeba v JFA nebo SKP. V Dubném jsem začal trénovat hlavně kvůli svému synovi, který začínal s fotbalem v jeho 4 letech, kdy jsem se z pozice tatínka posunul do role jeho trenéra a vedl jsem tak tým těchto nejmenších dubenských kluků a společně jsme zažili nemálo úspěchů. Syn nyní hraje v týmu JFA ČB, kde se také podílím na jeho rozvoji při trénování. Průběžně navštěvuji fotbalové přednášky, absolvoval jsem fotbalové licence UEFA a FAČR. Stále pracuji na vzdělávání a sleduji moderní trendy fotbalu.”

Jak došlo k tomu, že jsi se stal novým trenérem jankovsko-dubenské „Benfiky“?

“V zimě letošního roku jsem byl osloven Tomášem a Zdeňkem Bürgerem, zda bych se nechtěl zapojit do trénování Benfiky Jankovského „béčka“. Většinu kluků znám a bral jsem to jako další posun v trenérské kariéře a pomoc kamarádům.”

Mohl bys nastínit, jak aktuálně vypadá realizační tým a kdo má jaké pravomoce?

“V realizačním týmu jsem já s Tomášem Bürgerem, který má na starost především administrativní záležitosti a já část tréninkovou. Myslím, že se dobře doplňujeme, hodně spolu komunikujeme, řešíme realizaci tréninkových jednotek a pozápasové rozbory.”

Co od svého působení u týmu očekáváš?

“Hlavní motivací pro mě byla práce s mladými hráči, kteří jsou ochotní pracovat v tréninku i v zápase a mají snahu se dále posouvat v jejich výkonnosti a třeba se dostat do Jankovského „áčka“. K tomu jim dopomáhají i zkušení hráči, jako jsou Martin Řezníček, Lukáš Simandl nebo Ondra Maxa. Podařilo se nám oprášit kariéru i Karlovi Bohdalovi a Markovi Brabcovi. Před mým nástupem jsem měl s hráči pohovor, kde byla nastavená jasná pravidla  přístupu v trénincích od jednotlivých hráčů, kde jsem vyžadoval hlavně vysokou účast a nasazení pro budoucí výkonnostní a herní posun.”

Jak bys zhodnotil dosavadní průběh zimní přípravy, včetně odehraných zápasů?

“Zimní přípravu jsme absolvovali převážně v Jankově, kdy v lednu byla příprava zaměřená na fyzickou kondici a postupně jsme zapojovali herní dovednosti. Při trénincích kladu na hráče vysoké nároky a kvalitu provedení jednotlivých herních činností. Během dosavadní přípravy jsme sehráli tři přípravná utkání. První bylo na UMT Hluboká nad Vltavou proti TJ Nové Hrady-tento zápas jsme prohráli 6:2 především kvůli individuálním chybám. Druhý zápas byl proti TJ Sokol Neplachov disponující kvalitním týmem, který se pohybuje na předních příčkách 1.B třídy, kdy jsme dostali vyrovnávací branku až v 90.minutě. Hráči k zápasu přistoupili zodpovědně a celkem bylo k dispozici 17 našich fotbalistů. Třetí zápas jsme hráli na UMT Složiště proti FC Nové Hodějovice, kteří jsou účastníkem fotbalové III.třídy. Po 25 minutách jsme prohrávali 0:3, ale poté naši kluci „přepli“ na vyšší stupeň, ukázala se především jejich fyzická připravenost a otočili tak zápas na konečných 6:3. Poslední přípravný zápas nás čeká již na domácím hřišti v Dubném proti kvalitnímu soupeři z 1.B třídy-FK Dolní Dvořiště. Tímto utkáním by měla být zakončena zimní příprava a nadcházející víkend nás čeká první mistrovské utkání.”

Nezadržitelně se blíží start jarní části OP, kde je tým na 7. místě tabulky. Cíle pro jaro?

“V jarní části OP se budeme snažit co nejvíce do týmu zapracovat mladé hráče, kteří by se měli od příští sezóny pokusit hrát v co nejvyšších patrech tabulky a do budoucna se pokusit o postup do 1.B třídy.”

Plánuješ nějakou bližší spolupráci s „A“-týmem?

“Snažíme se spolupracovat s „A“ týmem, kam by měli naši nejkvalitnější hráči chodit sbírat zkušenosti a pokusit se prosadit do Jankovského „áčka“. Toto se snažíme realizovat pomocí občasných společných tréninků, které plánujeme zavést v pravidelnost. Trénování s „A“ týmem, který je účastník Krajského přeboru, hráčům pomůže v jejich výkonnosti.”

Máš do budoucna ambice věnovat se trenérskému řemeslu na vyšší úrovni?

“Určitě se chci do budoucna věnovat trénování na maximální úrovni, na kterou se budu schopen dostat. Nebráním se žádným trenérským výzvám, ve kterých vidím smysl a jasně stanovené cíle. Rozhodně se chystám dále posouvat vpřed a čas ukáže, na jakou trenérskou úroveň se dostanu.”

Něco závěrem….

“Byl bych rád, aby na každém fotbalovém hřišti bylo co nejvíce dětí, které budou mít radost z pohybu, fotbalu a vydrží u toho co nejdéle. Do budoucna také doufám, že se dubenská mládež vrátí zpět a třeba někdo z nich nastoupí i za Jankovské „áčko“. Chlapům z Benfiky bych chtěl vzkázat, že si přeju, aby naše spolupráce byla oboustranně prospěšná a abychom společně dosáhli našich cílů, měli dobrou partu a především abychom se fotbalem bavili. Pro ostatní kluby může být Jankovský fotbalový tým příkladem především obětavostí jejich funkcionářů, kteří dělají fotbal v tak malé vesnici na velmi dobré úrovni. Z klubu čiší rodinná atmosféra s láskou pro fotbal, a proto jsem rád, že mohu být jeho součástí.”

Martin Kročák se synem Martínkem. V nové roli přejeme hodně úspěchů.