Petr Kadlec hodnotí jaro 2022

“Jaro muselo všechny bavit.”

Máme za sebou fotbalový ročník 2021/2022. Ten byl po nějakém čase zase odehrán kompletní, což těší jak hráče, tak i fanoušky. SK Jankov ho začal rozpačitě a po sedmi kolech to s ním nevypadalo růžově. Jenže poté následovalo zlepšení a jarní část sezóny byla ještě lepší. Nakonec “zelenobílí” obsadili páté místo v nejvyšší krajské soutěži a sezónu vyšperkovali vítězným pohárovým finále na Střeleckém ostrově. Byť ne vše bylo dle představ hlavního trenéra Petra Kadlece, uplynulý rok nakonec hodnotí pozitivně.

Trenére, páté místo v konečné tabulce, prvenství v krajském poháru. Jaká u tebe osobně panuje spokojenost či nespokojenost s uplynulou sezónou?

“Co se výsledků týče, tak sezónu hodnotím úspěšně. Po ne úplně povedeném podzimu se nám podařilo tabulkou vystoupat až na páté místo, které bylo i naším předsezónním cílem. Vítězství v poháru také považuji za úspěch a také zároveň za zážitek, který jsme si odnesli z finálového utkání, které bylo velice kvalitně zajištěno v kulisách Střeleckého stadionu.”

Pojďme detailněji. Když měl tým na podzim po sedmi kolech čtyři body, vypadalo to spíše na boj o záchranu. Poté přišla společná schůzka týmu s vedením a následovalo přeci jen zlepšení, které vyústilo v sedmnáct podzimních bodů. Co se stalo, že druhá polovina podzimu byla mnohem lepší?

“My jsme na tom v půlce podzimu opravdu nebyli dobře. Tým prošel nějakou obměnou, ale z mého pohledu jsme kvalitativně posílili. Příprava se nám povedla a to nás zřejmě všechny ukolébalo, že se nám nic nemůže stát. Těžký los hned v úvodu soutěže, který jsme nezvládli a pak už to bylo o hlavě. S týmem jsme ale pořád věřili, že se to musí zlomit, tým si asi taky nakonec prostě musel sednout a stát se psychicky odolnějším.” 

Jaro už vypadalo tak, jak jsou fanoušci zvyklí. Dvacet sedm bodů vyneslo mužstvo na páté místo. Předpokládám, že s jarní částí sezóny panuje spokojenost…

“Jaro muselo všechny bavit, dokázali jsme udělat šňůru zápasů, ve kterých jsme bodovali, vyšel nám úvod soutěže s těžkými soupeři a tým získal sebedůvěru. Kabině bezesporu pomohlo i její doplnění o tři zkušené hráče, kteří nám na hřišti pomohli.” 

Co už bylo horší, je tréninková morálka. Bohužel i Jankov spadl do podprůměru. Kde vidíš příčiny slabé účasti na trénincích?

“Tréninková morálka nás jako realizační tým trápila celé jaro, a nejen nás, ale i některé hráče. V tomto jsme bohužel sklouzli do průměru ostatních týmů a velice neradi se s tím smiřujeme, protože jsme si vždycky zakládali na dobré tréninkové morálce. Není to jen o tom samotném tréninkovém procesu, ale i možnosti probrat s hráči minulý a nadcházející zápas. Zároveň, když tým dobře funguje přes týden, tak se může někam posouvat i jako parta. Jako hlavní příčinu vidím v tom, že se společnost dost individualizovala. Je pochopitelné, že na výkonnostní úrovni nikdo nemá fotbal na prvním místě, ale v té první trojce by měl být. Připadá mi někdy ale, že u některých je tak maximálně v první desítce.” 

Máš se svými kolegy plán, jak toto zlepšit? 

“Rád bych, řekl, že na tom zapracujeme, ale je to především o kabině a osobním přístupu. Tréninkové podmínky a zázemí máme skvělé, z mého pohledu je to doopravdy jen o tom osobním přístupu a zodpovědnosti ke klubu a spoluhráčům.” 

Který jarní zápas bys vyhodnotil jako nejpovedenější a který naopak za nejméně povedený?

“Těch povedených bylo určitě víc, co se výsledku týče, tak domácí vítězství nad vítězem soutěže z Českého Krumlova řadím nejvýše. Pokud bych chtěl vybrat utkání, které se mi nejvíce líbilo na oko, tak mám v paměti utkání s rezervou Táborska a Prachaticemi. Nejhorší výkon jsme předvedli v Týně nad Vltavou a na Rudolfově.” 

Na podzim byl Jankov v tabulce slušnosti na prvním místě, v té jarní naopak na posledním. Tým obdržel tři červené karty a 37 žlutých. Byl plán hrát více agresivněji nebo je to víceméně náhoda?

“Může to být náhoda, ale také možná se na tomto ukazuje, že tým na jaře víc chtěl a bojoval. My rozhodně tým nenabádáme, aby hrál nějak zákeřně, ale některé věci také vyplynou ze hry.” 

Paradox je, že tým na pátém místě tabulky má záporné skóre (47:51). Obdržených gólů je prostě příliš… Kde vidíš příčiny tolika obdržených branek?

“Z podzimu jsme si přinesli určité manko a také to možná vychází z toho, jakým způsobem chceme hrát. Samozřejmě bych byl radši, kdyby jsme skóre měli aktivní. Je to určitě důvod k zaměření se na obrannou činnost v přípravě.”

Co bys řekl na adresu gólmana Jirky Komrsky, který přišel v zimě na půlroční výpomoc a nyní se vrací za hranice?

“Komrs nám rozhodně pomohl a s jeho výkony a přístupem jsme byli určitě spokojeni. Podržel nás v mnohým zápasech a většinou zákrokem, který byl v danou chvíli, kdy se třeba lámal zápas, důležitý. Měli jsme dohodu, že nám na jaře Komrs pomůže a v létě bude chtít hledat angažmá v Rakousku a tak se také stalo.”

Samostatnou kapitolou sezóny byl pohár. Ten se podařilo vyhrát, byť k tomu stačilo zvítězit ve dvou zápasech. Hlavní důvod byl postup do Mol cupu, což se tedy povedlo. Kvitoval jsi, že se klub rozhodl hrát krajský pohár?

“Účast v krajském poháru byla určitě nakonec kvitována všemi a z finálového souboje máme zážitek na dlouhou dobu. Příští ročník poháru bude určitě nabitější a myslím si, že v dalších letech bude jeho popularita jen stoupat.”

Finále na Střeleckém ostrově bylo zážitkem pro všechny. Jak sis ho ty užil?

“Všichni si ho užili, výborná kulisa, zajímavé utkání s otevřeným koncem do posledních minut s naším konečným vítězstvím, nechybělo tomu nic. Muselo to všechny bavit a celkově to za přispění všech byl skvěle zorganizovaný  fotbalový podvečer.”

Samotné finále bylo hodně prezentováno, mělo i charitativní podtext. Výsledkem toho je, že se do příštího ročníku přihlásilo dvacet mužstev. Přihlásil se Jankov znovu? A doporučil bys to i ostatním celkům?

“Ano, do poháru jsme se znovu přihlásili. Jako obhájce trofeje bychom z podstaty neměli chybět. To, že se přihlásilo více mužstev je jen dobře a dokazuje to, že možnost zahrát si na ligovém stadionu přilákala další kluby.”

Chystají se na nový ročník nějaké změny v kádru nebo realizačním týmu?

“Ke změnám určitě dojde, ale jaké ve finále budou si netroufám odhadovat. Přál bych si, aby kádr zůstal co nejvíce pohromadě, ale už teď je jasné, že změny budou. Konkurovat penězům je v dnešní době těžké, ale to, jak se fotbal v Jankově dělá má také něco do sebe a je to důvod, proč mě to v Jankově pořád stále naplňuje. S příchody je to složité, ale do přípravy se nám podařilo  sehnat nové tváře a zároveň s námi absolvují přípravu nadějní hráči z našeho B týmu.”

Kdy začne příprava a co na tým čeká?

“Přípravu zahájíme 12. 7. a čekají nás tři přípravná utkání a zápas MOL CUPU. Připravovat se budeme v našem areálu, kde budeme mít vše potřebné. Opět se také budeme podílet na organizaci Selských slavností v Holašovicích, tam si mákneme, ale také stmelíme partu.”

Byl jsi nebo ještě pojedeš na nějakou dovolenou?

“Dovolenou budu trávit v našich končinách. Hned po soutěži jsme byl na vodě a teď už spíš pomalu vyhlížím start přípravy na nový ročník krajského přeboru.”

Děkujeme Kadlimu za jeho čas a přejeme mu klidné léto.